Kestane ve Meşhur Kestane Şekeri


Kestane şekeri, kestane ve şeker şerbetinin birleşmesi ile oluşan kültürümüze has bir tatlımızdır. Özellikle kış aylarında sıklıkla tükettiğimiz kestane ilk kez Bursa'da yapılmıştır. Zamanla tüm yurtta sevilen bir tat haline gelmiştir. Kestanenin şeker ile buluşması saf halinin vücuda sağladığı faydayı etkilemez.

Zengin bir nişasta kaynağı olan kestane, Türkiye'nin yanı sıra çeşitli ülkelerde de doğal yolla yetişen Kayıngiller familyasının bir üyesidir. Koruyucu etkisi sebebi ile kış mevsimlerinde tüketilen ve bünyesinde hem dişi hem erkek çiçek barındıran bir bitki türüdür. Boyu 35 metreye ulaşabilen kuvvetli ağaçlarda yetişmektedir. Yaprakları yaklaşık 10-20 santimetre uzunluğunda olan meyvenin dış kısmı dikenli bir kapsül görünümündedir. Eylül-Ekim aylarında çatlayarak kendiliğinden dökülür. Türkiye’de Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sıkça yetişen kestane, Bursa şehrinin en önemli sembollerindendir.

 Kestane Şekerinin Faydaları Nelerdir

 • Yağ oranı oldukça düşüktür.
 • Antioksidan özellikleri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucu etkidedir.
 • B1, B2 ve C vitaminlerini de bünyesinde barındıran kestane bu yönüyle, kış aylarında hasta olmamızı engeller.
 • Tok tutucu özelliği sayesinde diyet programlarında tercih edilen bir meyvedir.
 • Kalp ve kas sistemini uyarıp, vücudun su dengesini düzenlemektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve varis, basur gibi rahatsızlıkların gelişmesinin önüne geçer
 • Fiziksel ve zihinsel yorgunluğa iyi gelmektedir.
 • Potasyum oranı en yüksek gıdalardan biridir ve potasyum eksikliği tedavisinde kullanılır.
 • Kestane şekeri, magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından zengindir.
 • Afrodizyak etkisi olan kestane, içerisindeki selenyum nedeni ile, prostat kanserinden korur.
 • 100 gram kestanede yaklaşık, 8,1 gram diyet lifi mevcuttur. Diyet lifinin en önemli özelliği ise bağırsaklarda oluşan aşırı kolesterol absorbsiyonunu engellemek ve kandaki kolesterol seviyesinin kontrol altına alınmasını sağlamaktır.
 • 100 gram kestanede yaklaşık 43 mg C vitamini bulunur. Bu özelliği sebebi ile diş yapısını güçlendirir ve iskelet yapısına, kan damarlarının oluşumuna katkı sağlar.
 • İçerisindeki folik asit sebebi ile diğer tüm kuruyemişlerden ayrılır.

Kestane şekerinin yoğun miktarda şerbet içerdiğini unutmamak gerekir. Damar sertliği veya diyabet hastalığı bulunan kişilerin ölçülü tüketmesi gerekir.

Kış aylarının favori yiyeceği kestane; cadde ve sokaklarda rastlanılan, mükemmel lezzetiyle vazgeçilmez bir gelenektir. Ayrıca evlerimizde soba veya kuzine üzerinde de kavurarak tüketiriz.

Aşırı miktarda neme maruz bırakıldığında çabuk çürüyebilen bir yapısı olduğundan muhafazasını iyi yapmak gerekmektedir. Kestanenin içerisinde glüten yoktur. Bu sebeple glütensiz besinlerin hazırlanmasında sık kullanılır. Pastane mamullerinde de kullanılan kestane, kansızlık hastalığına da iyi gelir. Ayrıca hamilelik öncesi ve sonrasında tüketilmesi, bebeğin korunmasına önemli katkılar sağlamaktadır.

 

100 gram Kestane Şekeri Besin Değeri;

Kalsiyum 14.38 mg

Enerji 256 kcal

Şeker 24.79 g

Demir 0.46 mg

Diyet Lifi 6,1 gr

Potasyum 216,53 mg

Protein 1.82 gr

Yağ 0.68 mg

A vitamini 1,44 IU

Sodyum 1.73 mg

C vitamini 9.71 mg