ANTEP FISTIĞI VE BİLİNMESİ GEREKENLER


Sakız ağaç familyasına bağlı yetişen kabuklu meyveye fıstık denir. Ülkemizde ilk kez Gaziantep’te üretim merkezi kurulmuştur ancak % 40 üretimi Şanlıurfa’da gerçekleşir. Ana vatanı Türkiye-Türkmenistan ve İran olan Antep fıstığı genellikle tatlı ve ilaç yapımında kullanılır.

Antep fıstığının insan vücuduna etkileri çok fazladır. B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir meyve olduğundan buna bağlı olarak vücut organlarının işlevsellikleri de artar. Kilo vermeye yardımcı olan Antep fıstığı, uzmanlara göre kanser riski olan insanların da sıklıkla tüketmesi gerektiğini vurguluyor. Diyabetten şikayetçi kişilerin de sıklıkla tüketmesi gereken bir meyvedir. Her gün 10 adet Antep fıstığı vücuttaki yağ ihtiyacını karşılar. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan fosfor, B1,vitamin ve protein eksikliğini karşılamak için de günde 100 gram tüketilmesi gerekmektedir.

ANTEP FISITĞI SUYUNUN FAYDALARI VE KULLANIMI

E vitamini deposu olan işlem görmemiş Antep fıstığının kaynatılan suyu cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Egzama, mantar gibi cilt rahatsızlıkların hızla iyileşmesine neden olur. Tırnak sağlığını korumak isteyenler ise iki günde bir bu doğal suyu tırnaklarına sürebilir.

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI NELERDİR

  • İçeriğindeki yağ sayesinde kilo almayı önler aynı zamanda vücuda enerji verir. Kanın vücutta daha rahat dolaşmasına izin verir. Aynı zamanda kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını korur.
  • Antep fıstığı insülin direncini düşürdüğü gibi eş zamanlı basıncını da düşürerek felç, yüksek tansiyon ve inme gibi durumların risklerini azaltır. Kandaki şeker miktarını dengelediği içini şeker hastalığı olan kişilerin rahatça tüketeceği bir kuruyemiş çeşididir.
  • İçeriğindeki E vitamini sayesinde yaşlanma belirtilerini düşürür. Pirinç, buğday gibi besinlerden daha zengin olan posası, kaynatıldığında kuru cilde iyi gelir ve cildi ölü derilerden arındırır.
  • İçeriğindeki B6 vitamini sinir sistemindeki hücreyi yeniler ve beyindeki hafıza kısmını güçlendirir. B6 vitamini sadece beyin için değil bağışıklık sistemi içinde güçlü bir etki oluşturur.
  • İçerdiği lif sayesinde sindirimi rahatlatır. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda lif, mide zarını korur ve mide de asit oluşumunu engeller.
  • Antep fıstığının kaynatılan suyu tüketildiğinde sürekli öksürüğün geçmesine fayda sağlar. Akciğerde sigara ve kafein tüketiminden kaynaklı iltihaplanmayı da azalttığı bilinmektedir.
  • İçerindeki E, C, ve B vitaminleri sayesinde meshane ve böbrek rahatsızlıklarında oluşan kumların daha rahat düşürülmesine yardımcı olur.

Vücudun ihtiyacı olan fosforun %60’ını karşılayan Antep fıstığı bir fincan tüketildiği takdirde bile fosfor seviyesini yükseltir.

  • Göz sağlığına etkisi büyük olan Antep fıstığı, lutein ve zeaksantin maddeleri sayesinde göz sıvısını arttırarak katarak oluşumun önlemeye yardımcı olur.

ANTEP FISITIĞININ ZARARLARI

Çok fazla tüketilen Antep fıstığı kilo almaya neden olur. İçerdiği yağ oranı ile akciğerin yağlanasını sağlar ve bu ciltte sivilcelenmeye sebep olur. İçeriğinde bulunan protein, bağışıklık sistemindeki vitaminlere karşı savaştığında alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

ANTEP FISITIĞI BESİN DEĞERİ

100 GRAM İÇİN;

Kalori 562

Toplam Yağ 45gr

Potasyum 1.025 mg

Sodyum 1 mg

Karbonhidrat 28 g

B6 vitamini 1,7 mg

Kalsiyum 105 mg

C vitamin 5,6 mg

Kolesterol 0 mg

Protein 20g

Demir 3,9 mg

A vitamin 415 IU