Geleneksel Lezzet Türk Kahvesi


Türk Kahvesinin Faydaları, Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi
Türk kahvesi faydaları ile olduğu kadar lezzetli oluşuyla da diğer kahve çeşitlerinden ayrılan, Türk kültürünün en önemli ögelerinden biridir. Bunun yanı sıra Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar gelen geleneksel bir kültür motifidir. Kendine has lezzeti, kokusu ve köpüğü ile damak zevkine hitap etmesinin yanı sıra, Türk kahvesi önemli değerlerimizin içerisinde de rol oynar. Bayramlar, kız isteme törenleri, akraba ziyaretleri gibi kültürel değerlerin olmazsa olmazıdır. Türk geleneklerinin köklü bir ögesi olarak kabul görür.
Geleneksel Lezzetiyle Türk Kahvesinin Bizlere Faydaları Nelerdir?
Türk kahvesi damaklarımızı şenlendirirken, sohbetlerimize de ayrı bir keyif katar. Bir fincan kahve ile başlayan sohbetler, dostluklara dönüşür. Atasözlerine de konu olmuş olan Türk kahvesi; "Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır." denilerek kültürümüzdeki yeri net bir şekilde vurgulanmıştır. 
Bu lezzetli içecek, ülkemizde misafirperverlik ve nezaketin mütevazı bir sembolüdür. Bununla birlikte Türk kahvesi faydaları ile de ön plana çıkan kahve seçeneklerinden biridir. Dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmadan kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi faydaları nelermiş birlikte bakalım...
geleneksel türk kahvesi mehmet efendi
Türk Kahvesi Enerji Yükseltir
Türk kahvesinin yaygın olarak tüketilmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi, kendimizi daha dinç  hissetmemize yardımcı olmasıdır. Özellikle sabahın erken saatlerinde içilen bir fincan Türk kahvesi güne çok daha zinde başlamamıza yardımcı olur. 
Türk Kahvesi Stresi Azaltır
Türk kahvesi faydalarından bir diğer önemli madde de stresi azaltıyor olmasıdır. Aşırıya kaçmadan tüketildiği takdir de Türk kahvesi, çeşitli nedenlere bağlı olarak yaşanılan stresi  önemli oranda azaltmaktadır. 
Bu nedenle kendimizi stresli hissettiğimiz dönemlerde Türk kahvesi tüketimini ihmal etmemeye özen göstermemiz doğru bir adım olacaktır. 
Türk Kahvesi Yağ Yakımını Destekler
Türk kahvesinin en bilinen faydaları arasında sıralanabilecek bir diğer önemli özellik de yağ yakımını destekleyerek fiziksel performansı artırmasıdır. Özellikle  kilo vermeye çalışan kişiler  için sıklıkla tüketilen ve metabolizmalarının daha hızlı çalışmasını sağlayan Türk kahvesi en ideal içecektir.
Türk Kahvesi Sindirimi Rahatlatır
Türk kahvesi faydaları arasında önemli maddelerden olan sindirim sisteminin rahatlaması da bulunmakta. Sindirim problemi yaşayan kişilerin düzenli olarak her akşam yemekten sonra bir fincan kahve tüketmeleri, sindirim sistemlerinin çok daha düzgün çalışmasına yardımcı olur.
Türk Kahvesi Kendinizi Tok Hissetmenizi Sağlar
Türk kahvesinin bir diğer faydası da tokluk hissi yaratmasıdır. Sağlıklı bir biçimde kilo vermek isteyen kişiler diyetlerini egzersiz ile desteklemenin yanı sıra her gün bir fincan Türk kahvesi içerek kendilerini tok hissedebilirler.
Türk Kahvesi Kalp Dostudur
Kalp dostu olması ile de bilinen Türk kahvesi, antioksidan kaynağı bir besin olmasından dolayı hücrelerin toksinlerden arınmasına yardımcı lur ve kanser hücrelerinin yok olmasını sağlar. Ölçülü miktarda tüketilmesi durumunda kalp krizi riskini azaltmaktadır.
Türk Kahvesi Hafızayı Güçlendirir
Türk kahvesinin en önemli etkilerinden bir tanesi de hafızayı güçlendirmesidir. Aynı zamanda konsantre olmayı kolaylaştırır ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan alzheimer riskini azalttığı söylenir.
Türk Kahvesi Cilde İyi Gelir
Türk kahvesi faydaları yalnızca tüketildiğinde değil cilde sürüldüğünde de etkisini gösterir. Türk kahvesinin faydaları aynı zaman içilen kahvenin telvesinde de gizlidir. Türk kahvesi telvesi, maske şeklinde cilde sürüldüğünde peeling etkisi oluşturur ve ölü derinin arınmasına yardımcı olur.
Türk kahvesi faydaları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda Türk kahvesinin migren ataklarını önlediği de bilinmekte. Öte yandan ise, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki oluşturmakta ve karaciğer yağlanmasını, parkinson ve şeker rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olmaktadır.
1 Fincan Sade Türk Kahvesinin Besin Değeri
 • Karbonhidrat (g) 0.06
 • Protein (g) 0.42
 • Yağ (g) 0.52
 • Lif (g) 2.63
 • Kolestrol (mg) 0
 • Sodyum (mg) 0.82
 • Potasyum (mg) 70.2
 • Kalsiyum (mg) 9.22
 • Vitamin A (iu) 0.04
 • Vitamin C (mg) 0
 • Demir 0.69