BAKLAVA HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER


Baklava Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarındaki önemli bir hamur tatlısıdır. İnce bir hale gelen yufkaların arasına şehirlerimize göre ceviz, antep fıstığı, badem veya fındık konarak yapılır. Genel olarak şeker şerbeti ile tatlandırılır. Fakat bal şerbeti de kullanılarak da tercih edilebilir.

Türklerin yufka kültürü ile ortaya çıkmış olan tatlımız, Osmanlı döneminde, özellikle de saray mutfağında şimdiki halini almıştır.
Ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde 7 farklı baklavadan bahsettiği bilinmektedir. Alanyalı Kaygusuz Abdal'ın şiirlerinde geçen içi mercimekli üzerine eritilmiş tereyağı, bal şerbeti ve badem dökülen Karamani baklava eskilerden beri bilenen baklava çeşididir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde, Ramazan Ayı’nın 15. günü Topkapı Sarayı’nda kutsal emanetler ziyarete açılırmış.
Aynı gün saray mutfağında hazırlanan baklavalar, Yeniçerilere “Baklava Alayı” adı verilen tören ile birlikte hediye edilmiştir. İstanbul konaklarında da ayrı önemi bulunan baklava, yapımı için yüz yufkayı bir tepsiye ince ince açılıp sığdırılması ile meşhurmuş. Rivayetlere göre, altın sikke tepsiye atılır eğer yüz yufkayı delerek tepsiye ulaşırsa bahşiş olarak aşçı o altını alırmış. Bu şekilde o zamanlarda birçok başarılı aşçı yetiştiği söylenmektedir.
Baklavanın kısa bir gelişiminden bahsettikten sonra gelelim baklavayı yaparken dikkat edilmesi gerekenlere, tüyolarımıza...
antep baklava, taze ,lezzetli ve kaliteli, yurtdışı, yurtiçi online satış

BAKLAVA TÜYOLARI

En önemli maddemiz un. Un seçimi baklavanın olmazsa olmazıdır. Baklava yaparken tercih edeceğiniz un sert buğday unu olmalıdır. İkinci önemli noktamız yumurtanın oda sıcaklığında olması. Bunun nedeni ise yufkaların yırtılmasını önleyecek ve baklavanıza lezzet katacak. Her ne kadar tatlı yapıyor olsak da bir miktar tuz mutlaka eklememiz gerekecektir çünkü tuzsuz bir hamur kendi toparlayamaz.
Baklavamızın en önemli diğer malzemesi ise nişastadır. Bol miktarda kullanılan nişastamız taze ve ince buğday nişastası olmalıdır. Baklava bezeleri açılırken aralara bol nişasta serpilir ancak yufka şeklinde açılacağı zaman hamurunuzun ihtiyacına göre nişasta kullanmalısınız. Geldik yapılan hamurun hem bir miktar yumuşamasını sağlayacak hem de damaklar da lezzetli bir tat bırakacak şerbete; şerbetin kristalleşmesi durumunda anlamınız gereken tek şey doğru olmadığıdır. Baklavanız az miktarda bir yufkadan yapılacaksa kıvamlı bir şerbet yapmanız gerekir. 40 katlı, 20 yufkadan bir baklava yapıyorsanız orta kıvamda bir şerbet tercih etmelisiniz. Baklavanızı yaparken normal tereyağı değil sade yağ tercih etmeniz gerekir.
Baklavanızın tepside kesilme işlemi de oldukça önemlidir. Tek yönde kesilerek üzerine yağ dökülür, dökülen yağ donduktan sonra dilimleme işlemi gerçekleşir. Böylelikle dilimler bozulmamış olur. Eğer şerbetini döktükten sonra dilimler hava doğru kalkıyor ise bilin ki baklavanız olmuş demektir.

BAKLAVA NEDEN HAMURLAŞIR

Baklavanın hamurlaşmasının en büyük sebebi yufkaların yeterince ince açılmamış olmasıdır. Baklavanın şerbeti hazırlanırken tencereye eklediğimiz şeker eriyene kadar karıştırılır ancak şeker eridikten sonra şerbete asla dokunulmaz. Aksi takdirde şeker kesilir ve iyice yoğunlaşır. Şerbeti tepsiye dökerken direk dökülmez çektire çektire verilir. Bir dilim kesilip alınan baklavanın ardından şerbetin damlamaması gerekir. Şerbeti fazla olan baklava da hamurlaşır.

BAKLAVA NASIL SAKLANIR

Çok emek isteyen baklavanın hazırlandıktan sonra doğru bir şeklide saklanması gerekir.
Baklava çok şeker içeren bir tatlı olduğu için buzdolabında saklanması doğru değildir. Buzdolabına konulan baklava çok hızlı bir şekilde şekerlenir. Bunun yerine kuru ve serin bir ortamda 3 ila 5 gün saklayabilirsiniz. Baklava güneş gören ve nemli bir ortamda saklanırsa çok kısa sürede bozulur. Çok emek gerektiren bu leziz tatlıyı özenle saklamalı hatta elden geldiğince kısa süre de tüketmelisiniz.
Biliyorsunuz ki baklava çok pratik gerektiren önemli bir tatlıdır. Vermiş olduğumuz bilgiler neticesinde her biriniz baklava ustası olma yolunda hızla ilerleyebilirsiniz.