MANTI


Türk yeme-içme kültürümüz hamur işi ve et ağırlıklıdır. Hele ki bu ikilinin birlikte yer aldığı yemeklere bayılırız. Mantı da bunların en başında gelir.

Mantı, açılan hamurun küçük kareler şeklinde kesilerek iç harcının karelere konması, bölgelere göre farklılık gösteren şekliyle kapatılması ve suda haşlanması ile yapılan yöresel bir yemeğimizdir. Tercihe göre kırmızı pul biberin yağda yakılması ve yoğurtla süslenmesi ile de tüketilebilmektedir.

Bölgelere göre farklılık gösteren mantı, Trakya bölgesinde muska şeklinde kapatılarak yapılır. Kayseri ile özdeşleşen mantı ise “Bir kaşığa kırk tane sığacak “ tabiri ile bildiğimiz gibi küçük küçük yapılarak hazırlanır. Bazı bölgelerde çorba şeklinde sulu olur. Bazı yerlerde ise ceviz kullanılarak yapılır.

Genellik iç malzemesi kıyma tercih edilen mantı farklı iç harçları ile de hazırlanabilmektedir. Hiç kuşkusuz her haliyle sevilen mantı en sevdiğimiz yemektir diyebiliriz.

MANTININ TARİHİ

Bugün kime sorsak mantının diyarı Kayseri diyebilir ama aslında pek öyledir diyemeyiz. Mantı Asya kökenli bir yemektir. Mantının keşfi 13.yy dayanmaktadır. Adını Çince “Mantou” sözcüğünden almıştır ve Çin orijinali bir yemektir.

15.yy’da Orta Asya Türkleri sayesinde dünyaca ünlü ticaret yolu olan İpek Yolu ile Avrupa’ya kadar gelmiştir. Kısa sürede sarayda da yerini alan mantı Fatih Sultan Mehmet’in kahvaltıda tükettiği, II.Beyazid’in ise buharda pişirilerek yediği bir lezzet olmuş.

Günümüzde et suyu veya kaynar suda pişen mantı, Osmanlı döneminde buharda pişen, içerisine nohut gibi bakliyat türlerinin eklendiği bir yemekti.

MANTI NASIL YAPILIR

Mantının iç harcı ince ince kıyılmış soğan, dana kıyma, tuz ve karabiber ile harmanlanır. Dileyenler içerisine ince kıyılmış maydanoz ve reyhan da ekleyebilir.

Mantı hamuru için derin bir kaba un eklenir ve ortası açılır. Yumurta, ılık su ve tuz koyularak yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri nemli bir bezle yarım saat kadar dinlendirilir.

Dinlenmiş olan hamur bezelere ayrılır ve her beze belli bir büyüklükte yuvarlak şekilde oklava yardımıyla açılır. Açılan yuvarlak bezeler önce aşağıya doğru daha sonra enine olacak şekilde şerit şerit kesilir. Günümüzde mantı hamurunu kolay kesebilmek için mutfak aletleri üretilmiştir. Kare olan hamurların içerisine hazırlanmış olan harçtan belli bir büyüklükte konulur ve bohça şeklinde, dört ucu birleştirilerek kapatılır. (Bölgelere göre değişik kapama şekilleri olabilir) Mantı taneleri birbirlerine yapışmasın diye ara ara un serpiştirilir.

Büyük bir tencereye su koyulur ve kaynatılır. Kaynayan suya mantılar haşlanmak üzere atılır. Mantılar haşlanırken bir taraftan sarımsak ezilerek yoğurt ile karıştırılır. Diğer taraftan bir tavada yağ eritilir ve pul biber eklenerek yağda kızdırılır. Pişen mantıyı bir tabağa koyarak üzerine hazırlanan sarımsaklı yoğurt ile sos dökülür ve servis edilir. İnanılmaz bir lezzete sahip olan mantımızı bizlerden de sipariş ederek tüketebilirsiniz.