KABAK ÇEKİRDEĞİ VE FAYDALARI


Kabak çekirdeği, bal kabağının içindeki çekirdeklerin kurutulmasıyla elde edilen ve halk arasında çok sevilen bir kuruyemiş çeşitlidir. Kabak çekirdeği, dünyadaki en faydalı besinlerden biridir. Zengin bir antioksidan ve lif kaynağı olan kabak çekirdeğinin bir avuç tüketilmesi dahi insan vücuduna önemli miktarda sağlıklı yağ, çinko ve magnezyum sağlayabilir.

Tenya ya da bağırsak kurdu gibi parazitlerin de vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ruh sağlığını iyileştirebilir ve menopoz semptomlarını hafifletebilir. Prostat ve idrar yolları rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olur. İçeriğinde bulunan yüksek lif oranı sayesinde kemikleri güçlendirir. İleri yaşlarda görünen kemik erimesi rahatsızlığı ve kas kaybı riskini düşürür.

kabak çekirdeği ve faydaları blog yazısı

E vitamini kaynağı olan kabak çekirdeği göz sağlını korur. İçeriğindeki yüksek antioksidan ile iltihapları azaltmaya yardımcı olur ve kronik hastalıkları önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerjiyi arttırır. Ayrıca kabak çekirdeği mantar ve virüse karşı etkilidir. Doğru miktarda tüketilmesi sayesinde kilo verme sürecine destek olur.
Çok fazla tüketilmesi durumunda sindirim sorunu yaşamanıza yol açabilir veya kilo almanıza neden olur. Mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin, günde 1 avuçtan fazla kabak çekirdeği tüketmesi sağlık sorunları doğurabilir. Kabak çekirdeğinin aşırı miktarda tüketilmesi sivilce oluşumuna neden olur. Cilt tipi yağlı olan veya cilt sorunu yaşayan kişilerin kabak çekirdeğini az tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca bazı kişilerde alerji oluşturabilir. Kaşıntı, kızarıklık, deride döküntü gibi belirtiler meydana gelirse, bu gibi durumunlar da kabak çekirdeği kesinlikle tüketilmemelidir.

KABAK ÇEKİRDEĞİ NERELERDE KULLANILIR?

Kabak çekirdeği, kuruyemiş tüketimi dışında salata, pişmiş sebzeler, tahıllı ekmekler ve çorbalarda da tüketilmektedir. Enerji barlar, tatlılar ve yoğurt üzerine serpilerek ya da karıştırılarak tüketilebilir.


KABAK ÇEKİRDEĞİ BESİN DEĞERİ NEDİR?

 • 28gr kabuksuz çiğ kabak çekirdeği besin değeri için;
 • Lif: 1.7 gr
 • Karbonhidrat: 5 gr
 • Protein: 7 gr
 • Yağ: 13 gr (bu yağın 6 gramı omega-6’dır)
 • K vitamini: 2.35 mcg (günlük ihtiyacın %18’i)
 • Fosfor: Günlük ihtiyacın %33 ‘ü
 • Manganez: Günlük ihtiyacın %42’si
 • Magnezyum: 73 mg (günlük ihtiyacın %37’si)
 • Potasyum: 260 mg
 • Kolin: 20 mg
 • Demir: 2.84 mg (Günlük ihtiyacın %23’ü)
 • Çinko: 2.52 mg (Günlük ihtiyacın %14’ü)
 • Bakır: Günlük ihtiyacın %19’u


Kabak çekirdeğini tuzlu ve kavrulmuş şekilde tüketirseniz kalori oranı artar. 100 gram tuzlu ve kavrulmuş kabak çekirdeği yaklaşık 560 kaloridir.
28 gram (1/4 bardak) çiğ kabak çekirdeği yaklaşık 150 kcaldir. 15 gr sağlıklı yağlar, Birkaç gram karbonhidrat ve 8 ila 10 gram arası bitkisel protein içerir.


KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI VE FAYDALARI NELERDİR?

Kabak çekirdeği yağı bitkisel yağ çeşididir. Ülkemizde de kullanımı olan bu ürün özellikle Güneydoğu Avusturya, Doğu Slovenya, Romanya bölgesi ve Macaristan’ın bitişik bölgelerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu ülkelerde genellikle salata sosu, çorba ve dondurma aroması olarak kullanılır.


KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI FAYDALARI

Kabak çekirdeği yağının ruh halini iyileştirdiği ve depresyon üzerinde etkili olduğu söylenebilir. Saç dökülmesini engeller, saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına olumlu etki gösterir. Bu durum erkeklerde daha net görünür. Ayrıca menopoz sürecinde sıcak basması, eklem ağrısı ve baş ağrıları gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Sabahları görünen mide bulantılarına karşı fayda sağlar. Fosfor içeren kabak çekirdeği yağı böbreklerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Toksinleri vücuttan atar. Prostat kanserine karşı koruyucudur. İdrar kesesi sorunlarına iyi gelir. Omega 3 ve Omega 6 içerdiğinden dolayı kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Kısırlık sorununda yaşanan hormon düzensizliğinde faydalıdır.

Göz çevresine sürülerek yaşlanmayı geciktirir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için cildin genç kalmasına olanak sağlar. Cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Cilde uygulanan kabak çekirdeği yağı cildinizi yumuşacık yapacaktır.

 

KULLANIM ŞEKLİ

Kabak çekirdeği sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı alarak tüketilebilir. İçilmekte zorlanılırsa bir çay bardağı ılık suya karıştırılarak deneyebilirsiniz. Ayrıca salatalarınıza zeytinyağı ile karıştırabilirsiniz. Mısır unu ile karıştırıp merhem olarak kullanabilirsiniz.
Tüm bitkisel yağlarda olduğu gibi kabak çekirdeği yağını da tüketmeden önce doktora danışabilirsiniz. Sağlıkla kalın...