TARHANANIN BESİN DEĞERİ VE FAYDALARI


Bazı yiyecekler belli bölgelerle özdeşleşmiştir. Anadolu ile özdeşleşmiş olan tarhana da bunlardan biridir. Kış mevsimi gelmeden hazırlığı yapılan ve kış aylarında sıklıkla tüketilen besleyici bir yiyecektir.

Binlerce yıldır Anadolu topraklarında yapılan ve tüketilen bir karışım olan tarhana, yalnızca çorba olarak tüketmenin de ötesindedir! Tarhananın ana malzemesi bilindiği gibi tahıldır. Yöreden yöreye değişiklik gösteren tahıl, buğday karması, un ve irmik ile karıştırılarak kullanıldığı gibi ayrı ayrı da kullanılabilir. Yöresine göre içerisine katılan yoğurt, süt, maya, domates, baharat ve biber ile yoğurulur ve kurtulmaya bırakılır. Toz ve sıkılıp şekil verilerek yaş olarak tüketilir.

Günümüzde sağlıklı ve doğal beslenmeye olan yönelmenin vermiş olduğu etki ile artan doğal ürün tüketimi gibi tarhana tüketimi de artmıştır. Bununla beraber merak edilen tarhananın besin değeri ölçüleridir.

100 gr için;

Kalori 60 kcal % 3.0

Karbonhidrat 5.0 g % 1.7

Lif 0.6 % 2.2

Protein 2.3 g % 4.6

Yağ 3.3 g % 5.1

Kolesterol 10.8 mg % 3.6

A vitamini 44.2 IU % 0.9

C vitamini 6.0 mg % 10.1

Potasyum 142.1 mg % 4.1

Kalsiyum 78.4 mg % 7.8

Demir 0.5 mg % 2.8

Gelin biraz da tarhananın faydalarına değinelim:

  • Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İçerisinde birleştirdiği vitaminler sayesinde kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Beyin sağlığını korur. İleriki yaşlarda oluşabilecek hastalıkları önler. Beynin dinç kalmasını sağlar.
  • Toksinleri söktürücü özelliği vardır. Domates ürünleri A vitamini, folik asit bakımında zengindir. Ayrıca domatesi likopen kaynağıdır.
  • Tarhana iyi bir lif kaynağıdır. Doğal tokluk hissi sağlar. Bu nedenle diyet yaparken tercih edilen bir besindir.
  • Üst solunum yollarına faydalıdır. İçeresindeki vitamin ve minerallerden dolayı astım, soğuk algınlığı ve bronşite karşı ön tedavi sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineralleri le vücudun güçlenmesini sağlar ve dışarıdan gelen virüslere karşı bağışıklığı korur.

 

Ev yapımı tarhanamızı sipariş vermek için hemen satıl al butonuna tıklayabilirsiniz. Sağlıkla kalın...