Yemeklerinizde Kullanabileceğiniz En Güzel Baharat Çeşitleri


Yemeklerinizde Kullanabileceğiniz En Güzel Baharat Çeşitleri

 Sizlere her zaman en taze, en organik ve en kaliteli ürünleri sunarak sofralarınızı ve yemeklerinizi şenlendirmeyi hedefliyoruz. Tuzundan, karabiberine, kimyonuna kadar tüm baharatlar her evde mutlaka bulunur. Özellikle hem sağlığınızı güçlendirecek hem de yemeklerinize lezzet katacak bu baharatlar çok standart yemekleri bir farklı bir lezzet boyutuna taşıyabilir. Kimi zaman hazırladığınız et yemeklerine koyabileceğiniz çok az tarçın, tüm yemeğin gurme seviyelerini bir üst aşamaya taşıyabilir. Bazı durumlarda tatlara koyabileceğiniz naneler, tatlınızın şekerli lezzetine müthiş bir ferahlık katabilir. Tüm bu olasılıklar da elbette baharatların zengin ve büyülü dünyasından mümkün olmaktadır.

Baharat

Baharat Türk mutfaklarında olmazsa olmaz ürünlerdir. Adaçayı, tarçın, pul biber, karabiber, kimyon, yenibahar, çörek otu, biberiye, beyaz biber, kekik, defne, tarçın, toz kırmızı biber, sumak gibi baharatlar dışında ülkemizde birçok farklı baharat çeşidi de bulunmaktadır. Adaçayı özellikle organik olması gereken bir baharat olarak karşımıza çıkar. Çorbalarınızda kekik, nane kullanırken, et yemeklerinizde ızgaralarda ya da balıklarda biberiye kullanabilirsiniz. Karabiber elbette en çok tercih edilen baharat çeşitleri arasında yer alır. Kuru, siyah renge sahip ve tanelerden oluşan karabiberin acı ve yoğun bir tadı olsa da yemeklerin vazgeçilmez sağlık unsurudur. Yemeklere kattığı özgün aromanın yanı sıra içindeki C vitamini ile sağlığınızı da güçlendirir. Günümüzde neredeyse her yemeğin içinde mevcuttur ve tüm Türkiye'de kullanılır. Baharat fiyatları ise baharatın çeşidine, kalitesine, organik ve taze olup olmadığına göre değişmektedir. Özellikle kaliteli pul biberler, organik biberlerden üretilmektedir. Bu biberlerden çok az kullanmanız bile yemeklere tat ve renk vermek için yeterli olacaktır. Kimyon özellikle et yemeklerinin vazgeçilmezidir. Türkiye’de en çok tercih edilen baharatların başında gelen kimyon, kokusu ve aroması ile tüm yemeklere en çok yakışan baharat çeşitleri arasında bulunur.

Baharat Çeşitleri

Baharat çeşitleri oldukça zengindir. Her ülkenin, her kültürün, her coğrafyanın kendine has baharatları bulunur. Baharatlar meyve yaprakları, bitki tohumları, bitki yaprakları ya da sebzelerin kurutulmuş ya da taze hallerinden elde edilen lezzet bombalarıdır. Yemeklerinize tat vermesi için birbirinden farklı baharatlar tercih edebilirsiniz.