DOĞAL DOMATES SALÇASI FAYDALARI VE YAPIMI


Doğal domates salçası yalnızca mevsiminde toplanan domateslerin çekirdeği ve kabukları ayrıştırılarak uzun süre kaynatılması ile elde edilir. Salça, domatesin içerdiği bütün vitaminlere sahiptir. Bu yüzden doğal yapım domates salçası, sağlık açısından en güçlü vitamin takviyesidir. Domates salçasının faydalarından yararlanabilmek için birçok çeşidi yapılıp saklanır. Salçanın içerisinde bulunan A, C ve E vitamini, potasyum ve folik asit oldukça yüksek miktardadır. Bir yemek kaşığı domates salçasında likopen miktarı oldukça yüksektir. Vücudumuz yapısı gereği kendiliğinden likopen ihtiyacını karşılayamaz. Ancak vücut, hastalıklardan korunmak için buna ihtiyaç duyar. Bunu karşılayacak ürün ise domatestir. Domateste %85 oranında likopen mevcuttur. Doğal domates salçası yiyerek gerekli likopenin büyük kısmını almış oluruz. Bunun sebebi ise içeriğinde koruyucu katkı maddesinin olmamasıdır.

Yağ içermeyen ve çok iyi A vitamini kaynağı olan domates salçası göz sağlığı için havuç kadar önemli bir besindir. Katarakt oluşumunu geciktirici özelliği vardır. Beyaz kan hücresi üretimi konusunda da oldukça etkilidir. Düzenli salça tüketimi sarı nokta hastalığının riskini önemli miktarda azaltmaktadır. Ayrıca doğal domates salçası tüketimi prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Hamur işi yemeklerinin sindirimini kolaylaştıran salça içerdiği yüksek lif ile bağırsakları harekete geçirmekte, kolestrolü düşürmekte, kan şekerini dengelemektedir. Bunu yanı sıra içeriğindeki vitamin saç kökünü güçlendirir ve saça parlaklık sağlar.

Doğal domates salçası kendi suyu ile kaynatıldığında çok iyi bir C vitamini kaynağıdır denilebilir. Domates salçasının en büyük beslenme özelliği antioksidan sağlıyor olmasıdır. Belli bir miktarda antioksidan alımı bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden salçayı yemeklerde, çorbalarda sıkça tüketmek insan sağlığına önemli miktarda fayda sağlar.

EV USULÜ DOMATES SALÇASI YAPIMI

Malzemeler:

  • 10 kilo domates
  • Turşuluk tuz (kaya tuzu)
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı:

  • Domatesleri iyice yıkayın ve dörde bölün.
  • Hepsini robottan geçirip bir ya da iki tencereye (tencere boyutuna göre) paylaştırın. Çok kısık ateşte suyunu çekip koyu bir kıvama gelene kadar arada karıştırarak kaynatın. ( Domates ısıya maruz kaldıkça içindeki likopen oranı artar)
  • Ateşten aldıktan sonra aynı tencere içinde el blenderi ile içinde hiç parçacık kalmayacak şekilde püre getirin. İçine 3 çorba kaşığı turşuluk tuz (kaya tuzu) ekleyin iyice karıştırın. Tuz miktarını kontrol ederek istediğiniz kadar tuz ilave edebilirsiniz.
  • Artık tepsilere paylaştırarak güneşte kurutabilirsiniz. Eğer temiz bir şekilde kurutacak balkonunuz ya da güneşli bir yeriniz yoksa çok kısık ateşte sık sık karıştırarak pişirerek istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Ya da tepsiler içinde fırında çok çok düşük sıcaklıkta arada karıştırarak suyunu çektirebilirsiniz.
  • Hazırladığınız domates salçasını soğuduktan sonra steril edilmiş kavanozlara doldurun. Üzerlerine zeytinyağı ilave ederek sıkıca kapatın. Zeytinyağı hava ile teması keser, bozulmadan saklanmasını sağlar.
  • Açtığınız domates salçası kavanozlarını tüketene kadar buzdolabında saklayın.
  • Bu ölçüden 750-1000 gr arası salça çıkmaktadır.

Doğru kavanoz kapatma tekniği; Kavanoz kapağını önce kendinize doğru üç kere çevirin. Sonra saat yönünde bir kere çevirerek sıkıştırın. Salça yapılırken domatesin asitliğini azaltmak için içine şeker ilave edilmektedir.