BALZAMİK SİRKENİN KULLANIM ALANLARI VE FAYDALARI?


Balzamik sirke, İtalya'ya özgü bir sirke türüdür ve dünya çapında oldukça popülerdir. Elde edilmesi uzun zaman alan aynı zamanda da sağlığa kattığı faydalardan ötürü ekonomik bir değere sahiptir. Çok özel bir sos olarak tanınan balzamik sirke, İtalya'nını Modena bölgesinde yetişen üzümlerden elde edilir ve diğer sirkelerden kıvam ve tad olarak farklılık gösterir. Olgunlaşmış ve ezilmiş olan üzümlerden elde edilen üzüm sirkesinin uzun süre bekletilmesi ile üretilir. Balzamik sirkenin hazırlanıp tüketilecek duruma gelmesi için yaklaşık 12 yıl boyunca kestane, gül, meşe, kiraz, dut ve akasya gibi ağaç türlerinden yapılan fıçılarda betilmesi gerekir.

refa gıda balzamik sirke fiyatları
NEREDE KULLANILIR?

Bin bir derde deva olan balzamik sirke, eski zamanlarda sıklıkla tercih edilen şifa kaynağıdır. Sulandırılarak içilir ve hastalıklara şifa olması beklenirdi. Tek tek sağladığı faydalar dışında tüm vücut içinde pek çok faydası vardır. Salatalarda ve yemeklerde sıklıkla tüketilen balzamik sirke, sabahları bardağın içine bir çay kaşığı karıştırılarak tüketildiğinde farklılık gösteren pek çok hastalıktan koruyucu özelliğe sahip olur. İtalya başta olmak üzere diğer ülkelerde de sindirim sistemine yardımcı olması için öğünlerden sonra bir çay veya tatlı kaşığı kadar balzamik sirke tüketilmesi önerilmektedir.

FAYDALARI NELERDİR?

Eski çağlardan beri "gençlik iksiri" olarak değerlendirilen balzamik sirke; solunum sisteminden, sindirim sistemine, dolaşım sistemine kadar tüm sistemlerin fonksiyonlarına faydalıdır.
Kan şekerini dengeler ve bu sayede diyabet hastalığına iyi gelir.
Ruh ve zihin sakinleştirici özelliği sebebiyle stres ve uyku problemi sorunlarında etkilidir.
Kalbin sağlığını korur.
Düzenli tüketimde kolestrolü kısa sürede dengeler.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
Mide ağrılarını ve gastriti iyileştirir.
Vücudu bakteri ve mikroplardan arındırır.
Genel cilt sağlığını korur, cilt lekeleri, egzama, akne ve diğer sorunların tedavisine yardımcı olur.
Vücudun hormon üretimi canlandırır.
Hafızayı güçlendirir, zihinsel fonksiyonları destekler.
Burun kanaması önemli olmakla birlikte diğer kanama sorunlarını da giderir.

KALİTELİ BALZAMİK SİRKEYİ NASIL ANLARIZ?

Balzamik sirkenin anavatanı İtalya'dır. Gerçek balzamik sirke Modena ve Reggio Emillia konsorsiyumları tarafından üretilmektedir. Market raflarında mevcut olan balzamik sirkeler sanayi tipi sirke olarak geçmektedir ve gerçek değillerdir.
Reggio Emilia balzamik sirkelerin bekletilme sürelerine göre etiket renkleri şu şekildedir:
12 yıl bekleyen kırmızı etiketli,
18 yıl bekleyen gümüş renkli etiketli,
25 yıl ve uzun süre bekleyen sirkeler altın renkli etiketli olur.